Інструкції з БЖД в умовах надзвичайної ситуації під час воєнного стану

Інструкція з безпеки життєдіяльності (БЖД) для учасників освітнього процесу ДНЗ «Миколаївське вище професійне училище технологій та дизайну»

Розділ 1. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ.
1.1. Дії в зоні бойових дій або в надзвичайній ситуації:
  • зберігайте особистий спокій, не реагуйте на провокації;
  • не сповіщайте про свої майбутні дії і плани малознайомим людям, а також знайомим з ненадійною репутацією;
  • завжди тримайте при собі документ (паспорт), що засвідчує особу, відомості про групу крові свою та близьких родичів, можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо);
  • запам’ятайте місце розташування захисних споруд цивільної оборони у закладі освіти, у місцях частого відвідування (дорога до навчання, роботи, медичні заклади тощо). Без необхідності намагайтеся якнайменше знаходитись поза місцем проживання, навчання, роботи та у малознайомих місцях;
  • намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом, навчанням і роботою, зменшіть кількість поїздок без важливої причини, уникайте місць скупчення людей; 
  • при виході із приміщень закладу освіти, пересуванні сходинками або до укриття дотримуйтеся правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви. Пропускайте вперед та надавайте допомогу жінкам, дітям, літнім людям та особам з інвалідністю, що значно скоротить час прибуття до укриття; 
  • уникайте місць скупчення людей; 
  • у разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки передавайте її іншим людям; 
  • надавайте допомогу іншим людям: у разі їх поранення викличіть  швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку, за необхідності – військових; 
  • у разі, якщо Ви стали свідком поранення людей або протиправних дій, вчинених проти них (арешт, викрадення, побиття тощо), слід з’ясувати та зберегти якнайбільше інформації про цих людей, обставини, події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи та повідомте Національну поліцію за телефоном 102;
  • Не сперечайтеся з незнайомими людьми, щоб уникнути можливих провокацій. Зберігайте спокій і концентрацію уваги.
  •  По можливості, передайте її іншим людям, одногрупникам, колегам; 
  •  Швидко без паніки пройдіть до укриття (підвальне приміщення).
Укриття:
  • корпус вул. Біла, 58 – приміщення спортивної зали, бібліотеки та конференц- залу. 
    В жодному разі не можна після сигналу «Повітряна тривога» залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах!!! 
    У хвилини небезпеки кожному необхідно мобілізувати себе, бути зосередженим та уважним, діяти максимально швидко. Перебуваючи на вулиці , в дорозі швидко, без паніки пройдіть до захисної споруди (сховище, найпростіше укриття або підвальне приміщення) та знайдіть місце у захисній споруді. У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). 
    У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу сховища і укриття – ляжте на землю, голову слід закрити руками. Не виходьте з укриття до кінця обстрілу. Перебуваючи у громадському місці, потрібно вислухати вказівки адміністрації громадського місця та діяти відповідно до них (йти в зазначені сховища або укриття). 
    У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу сховищ ляжте на землю головою в бік, протилежний до вибухів, і прикрийте голову руками або речами. Якщо поряд з Вами поранено людину, надайте домедичну допомогу й викличіть швидку, представників ДСНС, органів правопорядку, за необхідності — військових. 
   Яких дій слід уникати: 
  • наближатися до вікон, якщо почули постріли; 
  • спостерігати, перебігати під обстрілом; 
  • підбирати покинуту зброю і боєприпаси; 
  • торкатися вибухонебезпечних і підозрілих предметів, намагатися розібрати їх чи перенести в інше місце. 
  • намагатися надати допомогу пораненим, доки не завершився обстріл. 
1.2. Дії під час повітряної тривоги:
    Якщо Ви почули сигнали оповіщення (сирени), перебуваючи на навчанні чи на робочому місці, що тривають протягом кількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал «УВАГА ВСІМ!!!». 
    Сигнал сирени говорить про надходження інформації з офіційних каналів державних органів влади про можливу небезпеку. 


1.3. Правила поведінки на випадок обстрілу (бомбардування) під час слідування на роботу(навчання)/з роботи (навчання). 
На вулиці:
  • Якщо Ви почули свист снаряду (він більше схожий на шелест), а через 2-3 секунди – вибух, відразу падайте на землю;
  • Якщо є якийсь виступ (навіть тротуар – то поруч з ним), канава, будь-яке заглиблення у землі – скористайтеся цим природним захистом. Якщо є якась бетонна конструкція – ляжте поруч з нею;
  • Лежати потрібно для того, щоб знизити шанс попадання осколків. Усе це не допоможе при прямому попаданні, але знизить ризик осколкових поранень.


1.4. Правила поведінки на випадок обстрілу (бомбардування) у транспорті .
    Якщо перші вибухи застали Вас в дорозі на власному авто – не розраховуйте, що на авто Ви можете швидко втекти від обстрілу: Ви не можете знати в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться подальший обстріл, скажімо, з мінометів. До того ж, бензобак Вашого авто додає ризику обгоріти. Тому, негайно залишайте машину і швидше шукайте укриття. 
    У випадку, якщо обстріл застав Вас у маршрутці, тролейбусі, трамваї – варто негайно залишити транспорт, відбігти від дороги у напряму «від будинків та споруд» й залягти на землю. Огляньтеся і очима пошукайте більш надійне укриття. Перебігати варто короткими перебіжками відразу після наступного вибуху. Не поруч з машиною (автобусом, тролейбусом, тощо). Якщо будуть бити, то спочатку по машині, потрапить у неї, вона вибухне разом з людиною. Потрібно вилізти, краще з протилежного від обстрілу боку, і відповзти подалі, потім лягти.



1.5. Дії під час обстрілу стрілецькою зброєю.
    Під час стрілянини найкраще сховатися в укритті або застосувати «Правило двох стін». Якщо це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити від уламків і куль. 
    Якщо Ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. 
    Не ховатися за автомобілями або кіосками, які часто стають мішенями. Згрупуватися, лягти в позу ембріона. Розвернутися ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекати, доки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде протягом принаймні п’яти хвилин.


1.6. Дії під час артобстрілів.
    Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не можна залишатися під арками й на сходових клітках. 
    Небезпечно ховатися під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об’єкти неміцні, можна опинитися під завалом або травмуватися. 
    Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали Вас на на вулиці, негайно лягайте на землю, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції, окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися, траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку й канави. 
    Обов'язково потрібно закрити долонями вуха та відкрити рот, щоб врятуватися від контузії чи від баротравми. Не приступати до розбору завалів самостійно, чекайте фахівців з розмінування і представників аварійно-рятувальної служби.

1.7. Дії під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню.
  •  Ракету можна добре помітити та зреагувати, адже залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень — димні сліди ракет;
  • Організуйте постійне спостереження, постійно тримайте в полі зору будівлі, які розташовані поруч і можуть використовуватися як укриття. Після сигналу у Вас є кілька секунд, щоб сховатися;
  • Ховайтеся в підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирайте місце в кутку між несучими стінами та недалеко від вікон і дверей для того, щоб миттєво покинути будинок у разі влучення снаряда;
  • Не виходьте з укриття, не перечекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню або зміна позиції.
1.8. Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечного (невідомого) предмету: 
  • Якщо Ви виявили вибухонебезпечний, чи просто підозрілий предмет а також хімічні речовини у вигляді аерозолю, пилу, у крапельнорідинній формі з неприємним запахом, негайно повідомте місцеві органи влади та за телефонами 101 та 102;
  • Ні в якому разі не підходьте до знахідки, це може бути вкрай небезпечно. Оптимально безпечна відстань – близько 500 м. Також необхідно окреслити місце знахідки за допомогою мотузки або стрічки. Проте неможна вбивати у землю кілки, адже поблизу цього місця можуть ще знаходитися боєприпаси. 
  • Одразу припиніть будь-які роботи в районі небезпечного предмета. Удар лопати, грабель, каміння чи просто поштовх може призвести до вибуху. 
  • В жодному разі не пересувайте, не розбирайте, та не нагрівайте небезпечну знахідку; 
  • Не допускайте сторонніх осіб до небезпечного предмета доки не прибули фахівці;
  • Категорично забороняється самостійно знешкоджувати вибухонебезпечні предмети. Це можуть робити тільки спеціально підготовлені фахівці.

1.9. ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: 
  • перекладати, перекочувати з місця на місце; 
  • збирати і зберігати, нагрівати і ударяти; 
  • намагатися розряджати і розбирати; 
  • виготовляти різні предмети; 
  • використовувати заряди для розведення вогню і освітлення; 
  • приносити в приміщення, закопувати в землю, кидати в колодязь чи річку.
    Виявивши вибухонебезпечні предмети, вживайте заходів з їх означення, огородження і охороні знайдених предметів на місці виявлення. Негайно повідомте про це територіальні органи ДСНС та МВС за телефоном «101» та «102». 

1.10. Дії при ураженні небезпечними хімічними речовинами.
    Отримавши інформацію про викид в атмосферу небезпечних хімічних речовин і небезпеку хімічного зараження, потрібно: 

  1. Надягти засоби індивідуального захисту органів дихання, найпростіші засоби захисту шкіри (плащі, накидки) і покинути район аварії. 
  2. Якщо відсутні ЗІЗ і вийти з району аварії неможливо: 
  • залишатися в приміщенні, переглянути застосунок "Повітряна тривога";
  • чекати повідомлення від Миколаївської обласної військової адміністрації або відділу з мобілізаційної роботи  з питань НС; 
  • щільно закрити вікна й двері, димоходи, вентиляційні отвори, люки; 
  • вхідні двері завісити шторою, використовуючи ковдри й будь-які щільні тканини; 
  • заклеїти щілини у вікнах і стики рам плівкою, лейкопластирем або папером.
    Запам’ятайте! Надійна герметизація приміщення виключає проникнення небезпечних хімічних речовин. 
    Залишаючи приміщення, відключити джерела електроенергії, взяти із собою документи, необхідні речі, надіти протигаз або ватно-марлеву пов’язку, накидку або плащ, гумові чоботи.



Коментарі

Дописати коментар